Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

info >

vydáno: 26. 09. 2016
kategorie: Akce

Noc vědců 2016

Jediný den v roce, kdy zahrada nezavírá, nastává letos 30. září. Zábavná stránka vědy se od 18:00 až do půlnoci odhalí i v univerzitní botanické zahradě, letos na téma „Bezpečnost„…

Ochrana obyvatelstva při mimořádných situacích

Spolek RescueInfo z Nasavrk se už řadu let zabývá popularizací civilní ochrany obyvatel a se svým oranžovým stanem dorazí letos i do Botanické zahrady PřF UP. Návštěvníci se na místě dozví jak správně reagovat na výstražné signály sirén, co si zabalit do evakuačního zavazadla, jak zabezpečit sebe a své blízké v případě přírodní katastrofy atd.

Rescueinfo, z.s.

Nebezpečné houby

Mykologové a fytopatologové z Katedry botaniky PřF UP přinesou na ukázku naše nejjedovatější houby a vysvětlí jak je rozlišit od běžně sbíraných a jedlých druhů. Součástí prezentace bude i vysvětlení mechanismu působení jednotlivých typů mykotoxinů a jejich účinků na lidský organismus.

doc. RNDr. Barbora Mieslerová, Ph.D.

Go

Hra císařů a vojenských stratégů vás naučí strategickému uvažování a elementárním pravidlům obrany i útoku. Pravidla pochopí i školní děti během deseti minut… a pak máte celý zbytek života na to, abyste dosáhli mistrovství.

Univerzitní klub go

Plody z čertovy zahrádky

Jak moc nebezpečné jsou pálivé papriky? Může vás zabít nejpálivější chilli paprička světa? Proč ptákům pálivost paprik nevadí a co ji vlastně způsobuje? Na tyto otázky rád odpoví a výpěstky z univerzitní botanické zahrady i vlastní zahrádky předvede entuziastický papričkář.

Jiří Falc

Geocaching v noci?

Hledání „kešek“, neboli schránek ukrytých v terénu, je už téměř tradiční zábavou malých i velkých. Studenti geoinformatiky ze spolku BuďGeo! nám ukáží, jak se dá takový malý poklad bezpečně hledat i potmě a bez GPS navigace.

BuďGeo…

Plamenové reakce kationtů

Ohněstrůjství, výroba uchvacujících vodopádů ohně a jisker všech barev se neobejde bez dobré znalosti chemie. Nejen s ohledem na bezpečnost pyrotechnických akcí, ale také proto, aby salvy na noční obloze oplývaly barvami podle vašich představ.

Mgr. Jana Horská

Potravinová bezpečnost

V porovnání s obdobím např. před sto lety se sice výrazně zvýšily výnosy zemědělských plodin, ale zároveň i energetické a chemické vstupy do zemědělství. Současně dochází k zužování sortimentu pěstovaných druhů a ztátě mnoha cenných odrůd. Na živých sbírkách univerzitní botanické zahrady si ukážeme méně známé druhy zeleniny a obilovin a seznámíme se s jejich využitím.

Ing. Jana Měšťánková

Centrum judaistických studií FF UP

Přijďte prolomit šifry v hebrejské abecedě, napsat si v ní své vlastní jméno a seznámit se s tradičními židovskými svátky. Zajímavé budou jistě i zkušenosti dobrovolnice v izraelské armádě a přislíbená ukázka plivání ohně.

Anna Řezníčková

K dispozici bude samozřejmě tradiční táborák pro zahřátí a opečení dobrot, které si přinesete. Špekáčky tedy s sebou, grilovací vidlice zapůjčíme na místě 🙂

ohen


U Botanické zahrady 920
8:00 - 18:00